چگونه عمر لباس هایمان را با شست و شوی مناسب افزایش دهیم؟

   شست و شوی لباس از فرآیندهای ضروری در روزمره هر فرد است. شستن لباس ها اغلب می تواند یکپارچگی الیاف پارچه را تضعیف کند و عمر آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد  اما با رعایت نکاتی می توان از خرابی آن ها جلوگیری کرد. ماندگاری بیشتر لباس ها نه تنها در زمان و هزینه ها صرفه جویی می کند، بلکه موجب می شود آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.
برای آشنایی با این نکات توصیه میکنیم این مقاله را دنبال کنید.

در قدم اول برچسب شست شوی مربوط به لباس را چک کنیم این نماد ها به صورت استاندارد در کل دنیا، برای نشان دادن شرایط نگهداری، اتو زدن و شستشو لباس و پارچه تهیه شده است.

علامت های شست و شو

نه گام شست و شوی لباس

در صورتی که می‌خواهید لباس ‌هایتان نو بماند و در اثر شست و شو بافت و ریزبافت لباس ‌هایتان کمتر آسیب ببیند، می بایست نکات ساده ای را رعایت کنید که در ادامه به آن می پردازیم:

1- جداسازی رنگ ها

قبل از شروع به شستن لباس، بهتر است تمامی لباس های رنگی، سفید و تیره را از هم جدا کنید. این کار به جلوگیری از رنگ گرفتن لباس های سفید و تیره توسط لباس های رنگی کمک می کند.

2- استفاده از میزان مناسب مواد شوینده

استفاده از مقدار مناسب مواد شوینده برای شست و شوی لباس در ماندگاری الیاف لباس موثر است. در صورت استفاده بیش از حد از این محصولات، ممکن است باعث تحریک پوست و نفوذ عمیق تر مواد شیمیایی در پارچه ها شده که باعث کاهش عمر لباس می شود.

3- استفاده از آب سرد

استفاده از آب سرد به جای آب گرم برای شستن لباس ها، به دلیل کاهش اثر حرارتی بر روی پارچه ها منجر به افزایش عمر طولانی مدت لباس ها می شود.

4- پشت رو کردن لباس ها

شست و شوی لباس گاهی باعث کم رنگ شدن رنگ لباس ها می شود که با پشت رو کردن آن ها می توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

5- استفاده از چرخه شست و شوی مناسب

استفاده از چرخه شست و شوی مناسب ماشین لباسشویی برای هر نوع لباس، به دلیل کاهش ضرر به پارچه ها، افزایش عمر لباس ها را تضمین می کند.

6- پاک کردن به موقع لکه روی لباس

یکی از نکات مهم، پاک کردن لکه از روی لباس است در واقع هنگامی که لکه خشک شود، به سختی پاک می‌شود و ممکن است جای لکه روی لباس باقی بماند.

7- خشک کردن به روش مناسب

خشک کردن لباس ها به روش مناسب مانند گذاشتن آنها در هوا، خشک کردن با دمای پایین می تواند از تغییر شکل لباسها جلوگیری کند.

8- نگهداری در جای مناسب

برای حفظ لباس های خود، بهتر است آنها را در جای مناسب و خشک نگه دارید. با تعیین جایی مناسب برای لباس ها و جلوگیری از چروک و دفرمه شدن آن ها می توانید مدت بیشتری لباس هایتان را داشته باشید.

9- اتو کردن با دمای مناسب

اتو کردن لباس ها در دمای مناسب، به دلیل کاهش اثر حرارتی بر روی پارچه تاثیرات مخرب کمتری بر روی الیافت آن ها خواهد داشت.

مواد شوینده مناسب- ایرانیان استایل

چه پاک کننده‌ای برای شستشوی لباس‌ها انتخاب کنم؟

انتخاب پاک کننده مناسب برای شستشوی لباس ها، می تواند به افزایش عمر آنها و حفظ رنگ و بافت آنها کمک کند. در ادامه به برخی اصول مهم در انتخاب پاک کننده های مناسب برای شستشوی لباس ها اشاره می کنیم:

 • انتخاب پاک کننده های با کیفیت: برای جلوگیری از خراب شدن لباس ها، بهتر است از پاک کننده های قابل اطمینان و با کیفیت استفاده کنید. بررسی برچسب های محصولات و فهرست مواد شیمیایی موجود در پاک کننده ها، می تواند به شما کمک کند تا از نوع و اثرات محصولات مختلف آگاه شوید.
 • انتخاب پاک کننده های بدون سولفات: استفاده از پاک کننده های بدون سولفات، به جلوگیری از تحریک پوست و خرابی بافت لباس کمک می کند.
 • پاک کننده های آلی با دسته بندی اکولوژیک: برخی از پاک کننده های آلی و اکولوژیک، حاوی مواد شیمیایی کمتری هستند و به طور کلی برای سلامتی و محیط زیست مناسب تر می باشند.
 • پاک کننده های خانگی: استفاده از پاک کننده های خانگی، مانند سرکه، بیکربنات سدیم و لیمو به جلوگیری از استفاده از مواد شیمیایی و محصولات غیر قابل بازیافت کمک می کند.

بعد از شستشو چگونه لباس‌ها را خشک کنیم؟

بعد از شستشو، بهتر است لباس ها را به درستی خشک کنید تا عمر مفید آنها بیشتر شود. در ادامه به برخی اصول مهم در خشک کردن و نگهداری لباس ها پس از شستشو اشاره می کنیم:

 • استفاده از سریع ترین روش خشک کردن: استفاده از سریع ترین روش خشک کردن، مانند استفاده از خشک کن با دمای پایین، به جلوگیری از آسیب دیدن فیبرهای پارچه و تغییر شکل لباس ها کمک می کند.
 • خشک کردن به صورت طبیعی: خشک کردن لباس ها در هوای طبیعی، بهترین روش برای داشتن لباسی با ماندگاری بیشتر است.
 • آویزان کردن لباس ها: آویزان کردن لباس ها، به جلوگیری از تغییر شکل لباس ها کمک می کند. اگر لباس های شما مستعد چین و چروک شده باشند، می توانید آنها را بعد و یا هنگام خشک کردن آویزان کنید.
شستن انواع پارچه ها- ایرانیان استایل

نحوه شستن انواع پارچه ها

شستن لباس ها با توجه به نوع آنها متفاوت است و باید از روش های مناسب برای شستشوی هر نوع لباس استفاده کنید. در ادامه به برخی نکات مهم در شستشوی انواع لباس ها اشاره می کنیم:

 • پارچه های نرم و حساس: برای شستشوی پارچه های نرم و حساس، مانند ابریشم، کتان و پنبه بهتر است از دست با آب خنک یا آب ملایم استفاده کنید.
 • پارچه های سفت و محکم: برای شستشوی پارچه های سفت و محکم، مانند جین و لباس های کتانی بهتر است از ماشین لباسشویی استفاده کنید قبل از شست و شو از ثابت بودن رنگ لباس ها مطمین شوید.لباس های ورزشی: لباس های ورزشی بهتر است به تنهایی و بدون استفاده از نرم کننده با آب خنک شسته شود.
 • لباس های پوشیده شده از پوست حیوانات: برای شستشوی لباس های پوشیده شده از پوست حیوانات، بهتر است از پاک کننده های مخصوص چرم استفاده کنید. شستشوی آنها بهتر است با دست و آب خنک انجام شده و به صورت طبیعی خشک شود.
 • لباس های سفید: لباس های سفید بهتر است جدا از بقیه لباس ها و با مایع لباسشویی که حاوی کمی سفید کننده باشد شسته شود.
 • پالتو و کت: برای شستشوی پالتو و کت، بهتر است از خشکشویی یا تحویل به شخص متخصص استفاده کنید.

نکاتی در مورد جلوگیری از آب رفتن و کوچک شدن لباس ها

استفاده کمتر از مواد شوینده تنظیم خشک کن ماشین لباسشویی روی چرخش کم استفاده از نرم کننده خشک کردن لباس ها به صورت طبیعی

تثبیت رنگ لباس ها در هنگام شست و شو

بسیاری از لباس‌ ها، به‌خصوص لباس ‌های رنگی، پس از شستشو رنگ پس می‌دهند و رنگشان از بین می ‌رود. بنابراین روش مؤثر تثبیت رنگ لباس چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است علت رنگ رفتگی لباس را بدانید:

 • استفاده از ماده شوینده قوی و یا حاوی سفید کننده
 • شستشوی زیاد
 • خشک کردن لباس زیر نور مستقیم آفتاب
 • استفاده از رنگ های غیراستاندارد در بافت پارچه

با رعایت نکات زیر تا حدودی می توان از خراب و رنگ پریده شدن پارچه لباس ها جلوگیری کرد:

1- جداسازی لباس ها برای جلوگیری از رنگ دادن لباس ها به یکدیگر

2- استفاده از مواد شوینده مناسب

3- استفاده از آب سرد و شستشو با دست

5- عدم استفاده از سفید کننده

6- خشک کردن به صورت طبیعی

نکته آخر

شستشو و نگهداری از هر نوع لباسی نیاز به دقت و زمان کافی دارد، در صورتی که زمان کافی برای شستشوی دقیق لباس‌هایتان را ندارید، آن‌ها را به یک خشکشویی معتبر بسپارید. کیفیت پارچه اهمیت زیادی در ماندگاری لباس دارد.